Jak napisać podsumowanie w CV w 3 krokach + 3 przykłady

30 października 2018

Czym jest podsumowanie w CV i gdzie powinno się znajdować? Podsumowanie w CV to kilka krótkich zdań na górze twojego CV (po informacjach kontaktowych), które podkreślają twoje kwalifikacje do danej pracy. Podsumowanie w CV daje osobie zajmującą się rekrutacją krótki i treściwy opis twoich umiejętności zawodowych.

Korzyści, jakie daje skutecznie napisane podsumowanie

Istnieje mnóstwo korzyści, jakie daje napisanie dobrego podsumowania. Po pierwsze pozwala ci się wyróżnić, już na etapie CV. Gdy osoby z działu HR czytają dziesiątki, a nawet setki dokumentów aplikacyjnych, na początku po prostu skanują je wzrokiem, pomijając przy tym wiele szczegółów. Gdy swoje CV zaczniesz ciekawym opisem, które streszcza twoje umiejętności, zwiększysz szanse, że ktoś bliżej się tobie przyjrzy.

Dodatkowo, używając podsumowania:

  • Podkreślasz swoje unikalne umiejętności już na samym początku
  • Podkreślasz kluczowe osiągnięcia w karierze, w czytelnym formacie
  • Jasno komunikujesz swój cel zawodowy

Oczywiście nawet najlepiej napisane podsumowanie samo w sobie nie zagwarantuje ci pracy. Jest jednak kluczowym elementem w twoim CV, o które trzeba zadbać.

3 kroki, które pomogą ci stworzyć ciekawe podsumowanie

Jako że masz ograniczone miejsce, musisz dobrze zaplanować swoje podsumowanie.

Krok 1: Pomyśl o 3 lub 4 rzeczach, które określają ciebie jako profesjonalistę. Mogą być to świetnie wyniki w sprzedaży, znakomita obsługa klienta, umiejętność organizacji pracy czy zarządzania dużymi projektami.

Owe zawodowe cechy będą się różnić w zależności od twojego celu zawodowego i dotychczasowego doświadczenia.

Krok 2: Pomyśl o rzeczach, które najbardziej lubisz w swojej pracy. Gdy piszesz swoje podsumowanie, nie mówisz po prostu, w czym jesteś dobry. Mówisz także, co naprawdę cię pasjonuje i angażuje.

Krok 3: Dostosuj swoje podsumowanie do wymagań w pracy. Gdy już zidentyfikujesz swoje umiejętności, na których chcesz się skupić, zastanów się, czy są przydatne na danym stanowisku.

Jeśli przykładowo zarządzasz projektami, powinieneś już na samym początku zaznaczyć, że potrafisz zarządzać zasobami i wywiązywać się z zadań na czas.

3 przykładowe podsumowania:

Profesjonalny pisarz

Wszechstronny i kreatywny pisarz z 8 letnim doświadczeniem w dziennikarstwie oraz biznesie. Wykwalifikowany do tworzenia jakościowych i przyciągających uwagę newsów, materiałów marketingowych oraz tekstów na strony internetowe. Autor łącznie ponad 600 artykułów na 15 blogach. Skupiony na wspieraniu działu sprzedaży – zawsze dotrzymuje nawet trudnych terminów.

Specjalista ds. obsługi klienta

Przyjazny specjalista ds. obsługi klienta, posiadający 5 lat doświadczenia. Otrzymał 99% pozytywnych opinii od zadowolonych interesantów w firmie XXX. Wyczekuje możliwości wykorzystania swoich umiejętności w celu zwiększenie lojalności klientów w ZZZ.

Projektant grafiki

Grafik-pasjonat z 10-letnim stażem. Biegły w tworzeniu grafik i layoutów dla małych i średnich firm. Zaprojektował 300+ projektów graficznych (loga, broszury, reklamy, infografiki), które zwiększyły sprzedaż klientów o 25%.

Jak długie powinno być podsumowanie?

Jeśli masz odpowiednie doświadczenie, niech twoje podsumowanie będzie krótkie (3 – 4 zdania). Najlepiej dla ciebie, aby rekruter skupił się właśnie na sekcji opisującej twoje doświadczenie.

Podsumowanie to tylko „most”, który ma zaprowadzić rekrutera do opisu twojego doświadczenia zawodowego.

Jeśli jednak zmieniasz ścieżkę zawodową albo szukasz pracy bez odpowiedniego doświadczenia, podsumowanie powinno być dłuższe (4 – 6 zdań) – jest wtedy twoją główną bronią, która ma cię wyróżnić na tle innych kandydatów.

Podsumowanie

Pamiętaj, że podsumowanie w CV to pierwsza rzecz, jaką rekruter o tobie czyta. To pierwszy uścisk dłoni, na długo przed faktycznym spotkaniem. Dlatego wymaga ono nieco więcej niż sztampowego „szukam pracy na stanowisku…”. To twoja pierwsza szansa, by odpowiedzieć dobrze na pytanie „powiedz mi coś o sobie” – na pewno chcesz wykorzystać tę okazję jak najlepiej.

Daniel Podgórski – autor