7 porad jak negocjować wynagrodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej + skrypt rozmowy

11 października 2018

W doskonałym świecie wszyscy mielibyśmy pracę, jaką kochamy i zarabiali mnóstwo pieniędzy. Nikt nigdy nie martwiłby się negocjowaniem wynagrodzenia.

Niestety tak nie jest. Zdarza się ciągle, że ludzie podejmują się pracy, za którą nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia. Może to z kolei prowadzić do irytacji, złości, braku satysfakcji z obecnej pracy a w niektórych przypadkach do słabszej wydajności. Słaba wydajność może z kolei prowadzić do… cóż – braku pracy!

Jak zatem negocjować stawki podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby uniknąć później takich nieprzyjemności?

Najbardziej owocne negocjacje stawek mają miejsce między stronami, które realizują wspólny cel – dążą do tego, aby odpowiednio wynagrodzić pracownika w zamian za jego umiejętności i doświadczenie.

Negocjacje nie muszą być walką – nikt nie musi się przy nich denerwować. Jeśli trudno ci negocjować, to pamiętaj, że w pewnym sensie wraz z rekruterem jesteście po tej samej stronie barykady.

Oto 7 przydatnych wskazówek, jak przygotować się do negocjowania wynagrodzenia i jakich błędów uniknąć.

  1. Wyszukaj informacje

Przed rozmową kwalifikacyjną dowiedz się o średnich zarobkach w danej firmie. Zbadaj także, jakie płace obowiązują w docelowej branży. Szczegółowe dane statystyczne można znaleźć tutaj. Pomyśl następnie, czego oczekujesz od danej pracy, jeśli chodzi o płacę i ewentualne bonusy.

  • Zostaw to na później

Nigdy nie osiągniesz swojego celu, jeśli już od początku zaczniesz mówić o pieniądzach. Czas na negocjowanie stawek ma miejsce wtedy, gdy spodobasz się rekruterom.

 Zanim do tego dojdzie, jesteś kolejnym potencjalnym kandydatem, którego łatwo można odrzucić. Jednak w momencie, gdy zostaniesz uznany za właściwą osobę na dane stanowisko, możesz przejść do negocjacji. Sami rekruterzy chcą wtedy dopiąć sprawę do końca i chętnie zacząć temat wynagrodzenia.

  • Najlepiej podaj stawkę jako pierwszy

Gdy już uznasz, że nastał właściwy moment, podaj stawkę jako pierwszy. To bardzo ważny element negocjacji. Będzie na nim oparta reszta rozmowy. Jeśli wyjściowa stawka będzie zbyt niska, finalna oferta zejdzie prawdopodobnie jeszcze niżej.

To ty powinieneś zarzucić „haka” i go kontrolować.

  • Celuj w najwyższą stawkę

Gdy dokonujesz researchu, zapewne trafisz na widełki cenowe. Każdy zapewne jest skłonny podać wtedy kwotę ze środka. Dla odmiany powinieneś celować jednak w najwyższe stawki. Potencjalny pracodawca zapewne będzie negocjował w dół, skutkiem czego zejdziecie do stawki, z której i tak będziesz zadowolony.

  • Operuj konkretnymi danymi

Gdy już będziesz podawał konkretną kwotę, podaj stawkę na podstawie danych, które zgromadziłeś wcześniej. Podkreśl, z jakiego źródła masz te informacje. Sprawisz dzięki temu wrażenie osoby, która dokładnie przygotowała się do rozmowy. Pokażesz też, że wiesz, czego chcesz.

  • Nie działaj zbyt szybko

Pracodawca często podsuwa umowę oraz informuje o płacy w tym samym czasie. Nie musisz zgodzić się od razu. Powiedz, że musisz przemyśleć decyzję i określ, kiedy udzielisz odpowiedzi. Przy kolejnych negocjacjach możesz poprosić o więcej.

  • Spraw, żeby byli zazdrośni

Jeśli negocjujesz w danym czasie z kilkoma pracodawcami, możesz to wykorzystać. Powiedz jednemu z nich, że jesteś w trakcie negocjacji z inną firmą, która przedstawiła lepsze warunki. Może to być baza do kolejnych negocjacji. Gdy pokażesz, że wzbudzasz zainteresowanie także u innych pracodawców, zrobisz jeszcze lepsze wrażenie.

Jak odpowiedzieć na pytanie o to, ile chcemy zarabiać?

Załóżmy jednak, że pytanie o zarobki zostanie zadane bardzo szybko. Co wtedy zrobić? Powinieneś pokazać, że jesteś entuzjastyczny i gotowy do współpracy.

Przykładowy skrypt:

Rekruter: Ile obecnie pan zarabia/zarabiał w poprzedniej pracy?

Ty: Zanim o tym powiem, chciałbym jeszcze skupić się na wartości, jaką mogę dać tej firmie, tj…..

Jeśli rekruter nie zna twojej ostatniej płacy, nie może użyć jej jako punktu wyjścia.

Rekruter: Ile chciałby pan zarabiać?

Ty: Chciałbym, aby ta praca była dużym krokiem naprzód, jeśli chodzi o zobowiązania i moją wartość dla firmy oraz idące za tym wynagrodzenie.

Niepodanie takiej informacji nie sprawi, że rozmowa dobiegnie końca. Nie daje za to rekruterom przewagi w negocjacjach.

Podsumowanie

Negocjacje to skomplikowany proces, ale podane wyżej wskazówki na pewno go usprawnią. Dobra wiadomość jest taka, że im częściej to robisz, tym lepiej będzie ci wychodziła ta sztuka. Dzięki temu z kolei możesz spodziewać się lepszego wynagrodzenia w nowej pracy.

Daniel Podgórski